Nasi specjaliści czekają, aby Ci pomóc w leczeniu zaburzeń lękowych i różnych fobii

Zaburzenia lękowe i fobie to jedne z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Zaliczane do nich jednostki w destrukcyjny sposób wpływają na wiele aspektów życia, dlatego wymagają kompleksowego i specjalistycznego leczenia w gabinecie psychoterapeutycznym. Istnieje wiele skutecznych metod, dzięki którym pacjenci przestają odczuwać nieustanne napięcie i lęk.

W Centrum Psychiatrii i Psychoterapii ketamineclinic.pl zespół wykwalifikowanych psychoterapeutów i lekarzy zajmuje się wsparciem pacjentów doświadczających różnego rodzaju zaburzeń lękowych. W zależności od sytuacji podejmujemy działania mające na celu odnalezienie przyczyn oraz mechanizmów wpływających na stan pacjenta.

Umów się już dziś na wizytę stacjonarną do specjalistów Centrum Psychiatrii
i Psychoterapii

Magdalena Więdłocha - ZnanyLekarz.pl
Michał Hapon - ZnanyLekarz.pl
Maria Turek - ZnanyLekarz.pl
Milena Malinowska - ZnanyLekarz.pl
Natalia Zborowska - ZnanyLekarz.pl
Krystian Kędziora - ZnanyLekarz.pl
Monika Górniak-Ciosek - ZnanyLekarz.pl

Czym są zaburzenia lękowe i fobie?

Pojęcie zaburzeń lękowych odnosi się do szerokiej gamy jednostek chorobowych, których wspólną cechą jest występowanie stanów lękowych (strachu, niepokoju, lęku). Przybierają one niekontrolowany i zagrażający dla człowieka wymiar. Dotyczą sfery myślenia, przeżywania i doświadczania. Objawy:

  • lęk nie ma logicznego i racjonalnego uzasadnienia,
  • uczucie strachu jest nieproporcjonalne do rzeczywistych okoliczności,
  • fobie dotyczą zwykłych, codziennych sytuacji,
  • lęk występuje stale i często prowadzi do ataków paniki,
  • uczucie strachu, niepokoju i lęku jest tak intensywne, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża jakość życia.

Rodzaje zaburzeń lękowych

W literaturze naukowej zaburzenia lękowe występują pod wieloma postaciami. Z tego względu w celu prawidłowej diagnozy trzeba skorzystać z konsultacji psychiatrycznych i psychoterapeutycznych. Do najpowszechniejszych z nich należą:

  • Zaburzenia lękowe pod postacią fobii

Rozpoznaje się je wówczas, gdy lęk pojawia się w reakcji na określone sytuacje lub przedmioty, które obiektywnie nie są niebezpieczne. Towarzyszą im różnego rodzaju reakcje ze strony ciała (bóle brzucha, biegunki, zawroty głowy). Myśl o znalezieniu się w sytuacji fobicznej generuje tzw. ”lęk antycypacyjny” czyli lęk przed lękiem, co prowadzi do ich unikania, a w efekcie rezygnacji wielu aktywności społecznych.

Do lęku fobicznego należą również fobie społeczne. Osoby odczuwają wówczas silny lęk i paraliżujący strach w kontaktach z innymi ludźmi i różnych sytuacjach społecznych. Nie należy tutaj mylić tego zaburzenia z nieśmiałością czy introwertyzmem – obydwie należą do cech osobowości, natomiast fobia społeczna jest zaburzeniem, które znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia najprostsze kontakty społeczne takie jak: wyjście na zakupy, umówienie wizyty u lekarza, jedzenie w miejscach publicznych itp.

  • Zespół lęku uogólnionego (GAD – generalizaed anxiety disorder)

Zaburzenie to charakteryzuje się długotrwały lękiem wolnopłynącym o stałym natężeniu. Lęk nie musi mieć uzasadnienia, aczkolwiek często wiąże się z licznymi obawami typowymi dla danego pacjenta. Łączy się to zazwyczaj z układaniem w głowie czarnych scenariuszy nadchodzących wydarzeń.

  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD)

Obawiają się nawracającymi, niechcianymi myślami (obsesje) oraz ciągłą potrzebą wykonywania określonych czynności (kompulsje), takich jak np. mycie rąk. Nieleczone zaburzenie prowadzi do zaostrzenia objawów.

  • Zespół ostrego stresu (ASD) i zespół stresu pourazowego

Może być konsekwencją doświadczenia poważnego i traumatycznego wydarzenia (np. wypadku, przemocy fizycznej lub psychicznej, wojny, porodu). Głównymi objawami są wciąż nawracające wspomnienia z traumatycznego zdarzenia, koszmary senne, ciągłe napięcie.

Przyczyny zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowe w wielu przypadkach mają wieloczynnikowy i złożony charakter. Powstają na skutek różnych działań, takich jak:

  • stresujące wydarzenia – strata pracy, mobbing, przemoc psychiczna i fizyczna, mogą być dla wielu osób źródłem traumatycznych doświadczeń i prowadzić do narastania patologicznego lęku, który staje się przyczyną zaburzeń lękowych,
  • zażywanie substancji psychoaktywnych – nadużywanie alkoholu, narkotyków, czy środków uspokajających,
  • indywidualne uwarunkowania osobowościowe pewne cechy charakteru takie jak przesadny perfekcjonizm, nadmierna wrażliwość i potrzeba kontroli, wysokie poczucie odpowiedzialności,
  • podłoże genetyczne – występowanie zaburzeń lękowych u bliskich osób zwiększa ryzyko zachorowania,
  • czynniki środowiskowe – wychowanie przez lękowych rodziców / opiekunów,
  • czynniki biologiczne – związane z zaburzeniami w obrębie układu limbicznego (jądro migdałowate i hipokamp), a także wzgórza, podwzgórza i kory czołowej.

Leczenie zaburzeń lękowych w Ketamine Clinic

Niezwykle istotne dla powodzenia procesu zdrowienia jest to, aby proces leczenia przebiegał dwutorowo. Kluczowa jest psychoterapia. Pozwala ona pacjentowi dotrzeć do źródła problemu i zrozumieć jego mechanizmy, a tym samym wypracować odpowiednie sposoby radzenia sobie z lękiem. Równolegle stosowaną metodą jest farmakoterapia. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że nie każda osoba borykająca się z zaburzeniami lękowymi wymaga zażywania leków. Sięgamy po nie wówczas, gdy występujące u pacjenta lęki przybierają bardzo duże nasilenie i negatywnie wpływają na jego funkcjonowanie. Odpowiednio działania pod okiem specjalistów przynoszą satysfakcjonujące rezultaty i są w stanie znacznie poprawić jakość życia.

Szukasz pomocnej dłoni w przezwyciężeniu swoich lęków? Być może zastanawiasz się, w jaki sposób pomóc bliskiej Ci osobie? Nasi specjaliści zdiagnozują problem i wdrożą najskuteczniejszą ścieżkę leczenia.

Leczenie zaburzeń lękowych i fobii u specjalistów

Kontakt z nami

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas, a oddzwonimy.

Lokalizacja

Al. Jerozolimskie 133/162,
02-304 Warszawa

Numer telefonu

Adres mailowy:

Godziny przyjęć:

Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 12:00 – 18:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 18:00

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Wszystkie konsultacje oraz leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest od kwietnia 2024 w gabinetach zabiegowych w dodatkowej lokalizacji przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barbary, 4. piętro.

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest w gabinetach zabiegowych w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barabry, naprzeciwko paczkomatu, 4. piętro
Kontakt z recepcją