Nasi specjaliści czekają, aby Ci pomóc w wyleczeniu się
z depresji

Depresja według klasyfikacji WHO zajmuje czwarte miejsce na świecie wśród najistotniejszych problemów zdrowotnych. Choroba dotyczy wszystkich grup społecznych bez względu na wiek, płeć i wykształcenie. Nieleczona negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, a przede wszystkim jest jedną z przyczyn samobójstw. Wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniej terapii dają szansę na złagodzenie przykrych objawów i wyleczenie.

KetamineClinic.pl tworzy zespół specjalistów zdrowia psychicznego z wieloletnim doświadczeniem w pracy klinicznej. Naszą misją jest efektywne leczenie depresji i zapobieganie jej nawrotom. Oferujemy konsultacje psychiatryczne oraz wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne. Zapewniamy dyskrecję oraz profesjonalną pomoc z uwzględnieniem indywidualnego cyklu leczenia.

Umów się już dziś na wizytę stacjonarną do specjalistów Centrum Psychiatrii
i Psychoterapii

Piotr Marcinowicz - ZnanyLekarz.pl
Magdalena Więdłocha - ZnanyLekarz.pl
Ada Nowakowska - ZnanyLekarz.pl
Monika Górniak-Ciosek - ZnanyLekarz.pl
Maria Turek - ZnanyLekarz.pl
Milena Malinowska - ZnanyLekarz.pl
Natalia Zborowska - ZnanyLekarz.pl
Robert Baron - ZnanyLekarz.pl
Michał Hapon - ZnanyLekarz.pl

Czym jest depresja?

Depresja to zespół zaburzeń nastroju (zaburzenie afektywne) i aktywności. Wyróżnia się zróżnicowanymi objawami oraz nieregularnym przebiegiem. Schorzenie upośledza funkcjonowanie chorego w codziennym życiu, prowadząc do stopniowego wyniszczania organizmu, często również prób samobójczych, dlatego nie bez powodu depresja określana jest jako choroba śmiertelna. Ze względu na jej złożony charakter, pacjenci w każdym przypadku wymagają indywidualnego podejścia.

Skąd się bierze depresja?

Depresja ma zróżnicowane podłoże. Jak do tej pory jej przyczyny nie zostały wyjaśnione w sposób jednoznaczny. Wiadomo, że istotną rolę w jej patogenezie odgrywają zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne. Choroba charakteryzuje się zaburzoną pracą neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym odpowiedzialnych za regulowanie nastroju (serotoniny, noradrenaliny lub dopaminy). Poza tym do czynników biologicznych należą również:
 • zakłócenia gospodarki hormonalnej – np. niedoczynność tarczycy czy przewlekle podwyższony poziom kortyzolu,
 • predyspozycje genetyczne – depresję bardzo często obserwuję się u członków rodzin obarczonych chorobą, aczkolwiek depresji też “uczymy” się od naszych bliskich poprzez naśladowanie zachowań i schematów przeżywania emocji,
 • zmiany strukturalne w mózgu – zwłaszcza w korze przedczołowej, oraz na linii przysadki, podwzgórza i nadnercza,
 • zmniejszona ekspozycja na światło słoneczne.
Przyczyny psychologiczne wynikają z niskiego poczucia własnej wartości, poczucia braku wsparcia społecznego, traumatycznego doświadczenia z okresu dzieciństwa, a także stresujące przeżycia (np. śmierć bliskiej osoby). Najczęściej rozwój depresji jest spowodowany nałożeniem się na siebie kilku wymienionych czynników.

Objawy depresji

Objawy depresji narastają powoli i często jej początek jest trudny do rozpoznania w początkowym stadium. Stopniowo pojawia się utrata z radości życia i zdolności odczuwania przyjemności. Wydarzenia, osoby lub przedmioty, które jeszcze niedawno były źródłem szczęścia przestają mieć znaczenie i zaczynają być odbierane jako obojętne. Dotychczasowe zainteresowania i pasje tracą na atrakcyjności, a człowiek staje się smutny i apatyczny. Z czasem daje o sobie znać tzw. anhedonia, czyli całkowity brak odczuwania przyjemności zarówno zmysłowej, cielesnej, emocjonalnej jak i duchowej. Towarzyszy temu poczucie pustki, drażliwość, nerwowość, niezdolność do panowania nad własnymi emocjami. Wszystkie rodzaje depresji charakteryzują się występowaniem podobnego zespołu objawów, które zazwyczaj różnią się momentem pojawienia i intensywnością nasilenia. Do innych destrukcyjnych symptomów należą:
 • myśli depresyjne – charakteryzujące się utratą poczucia własnej wartości, pesymistycznym nastawieniem do przyszłości, poczuciem winy oraz zaniżoną samooceną,
 • spadek napędu psychoruchowego – wyraźne spowolnienie myślenia i tempa wypowiedzi, pogorszenie sprawności czynności ruchowych, odczuwanie długotrwałego zmęczenia psychofizycznego.
 • zaburzenia rytmu okołodobowego oraz objawy somatyczne – problemy ze snem – staje się płytki i przerywany. Mogą pojawiać się zaparcia i zaburzenia trawienia, nadmierna suchość w jamie ustnej i zauważalny spadek masy ciała,
 • spadek libido, obniżenie lub całkowita utrata popędu seksualnego,
 • myśli o śmierci i zachowania samobójcze – pojawiają się w przypadku długo trwającej i nieleczonej depresji,
 • zaburzenia lękowe – nieustanne poczucie napięcia, zagrożenia i niepokoju, intensywne podniecenie psychoruchowe.

Jak diagnozować depresję?

Depresja zawsze powinna być diagnozowana w gabinecie psychiatry. Specjalista dysponuje wiedzą oraz narzędziami badawczymi, które pozwalają rozpoznać jej rodzaj i charakter. Kluczową rolę odgrywa wywiad z pacjentem oraz badanie psychiatryczne. Choroba identyfikowana jest na podstawie kryteriów ICD-10. Epizod depresyjny można rozpoznać, jeśli pacjent przez co najmniej dwa tygodnie przejawia 2 z 3 objawów osiowych: obniżenie nastroju, anhedonię oraz zmniejszenie energii, a także przynajmniej 2 symptomy dodatkowe spośród:
 • nieuzasadnionego poczucia winy,
 • trudności z koncentracją i uwagą,
 • obniżonej samooceny,
 • myśli pesymistycznych,
 • zaburzeń snu,
 • braku apetytu,
 • myśli lub/i czynów samobójczych.
W zależności od nasilenia objawów wyróżniamy:
 • depresję lekką – wówczas pacjent przez co najmniej dwa tygodnie odczuwa dwa objawy osiowe oraz dwa dodatkowe, które w nieznaczny sposób wpływają na codzienne funkcjonowanie,
 • depresję umiarkowaną – pacjent przez co najmniej dwa tygodnie przejawia dwa objawy osiowe oraz przynajmniej trzy dodatkowe, które są utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu,
 • depresję ciężką – pacjent przez co najmniej dwa tygodnie przejawia trzy objawy osiowe oraz przynajmniej pięć dodatkowych, które wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.
Niezwykle istotne podczas diagnozowania depresji jest rozpoznanie współistniejących zaburzeń psychicznych, takich jak: uzależnienia od substancji psychoaktywnych, nerwicy, zaburzeń lękowych oraz innych chorób (np. niedoczynności tarczycy). 

Leczenie depresji w KetamineClinic
Żeby skutecznie leczyć i pomóc osobom cierpiącym na depresję należy dołożyć starań, by były one prawidłowo zdiagnozowane i prowadzone kompleksowo. Najlepsze efekty przynosi wsparcie farmakoterapii (szczególnie w przypadku zaburzeń o wyraźnie endogennych uwarunkowaniach) połączone z psychoterapią.

Leczenie farmakologiczne

Leki przeciwdepresyjne przeciwdziałają obniżonemu samopoczuciu oraz łagodzą stan długotrwałego napięcia nerwowego. W ostatnich latach wzrosła liczba leków antydepresyjnych nowej generacji, co daje nam możliwość skutecznej interwencji farmakologicznej. Odpowiedni dobór farmakoterapii odbywa się wyłącznie w gabinecie lekarza psychiatry na podstawie specyfiki objawów oraz uwzględnienia obciążenia chorobami somatycznymi. Ważne są również preferencje pacjenta szczególnie w odniesieniu do profilu działań niepożądanych. Mechanizm działania leków antydepresyjnych opiera się na modyfikacji metabolizmu neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym, które są kluczowe z punktu widzenia terapii depresji. Środkami pierwszego wyboru w leczeniu są selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny – SSRI. Ich mechanizm polega na zahamowaniu transportu zwrotnego serotoniny do komórek nerwowych, przez co stężenie tej substancji w przestrzeni synaptycznej dłużej pozostaje wystarczające do przewodzenia impulsu.

Psychoterapia

Psychoterapia powinna być integralną częścią leczenia depresji. Celem pracy z psychoterapeutą jest poprawa samopoczucia i zdrowia psychicznego, która ma ogromny wpływ na odzyskanie wewnętrznego spokoju. Terapeuta pomaga lepiej zrozumieć siebie – zachowania, emocje, sposób myślenia, a tym samym wyposaża pacjenta w nowe umiejętności, dzięki którym może samodzielnie rozwiązywać swoje problemy. Badania potwierdzają, że najskuteczniejsza w leczeniu depresji jest terapia poznawczo-behawioralna. Depresja u dzieci, nastolatków oraz dorosłych to zaburzenie, którego leczenie może potrwać kilka miesięcy lub o wiele dłużej. Dlatego warto postawić na współpracę z doświadczonym i empatycznym psychoterapeutą.

Dlaczego warto odwiedzić Ketamine Clinic w Warszawie?

Jeśli obserwujesz u siebie powracające, nasilające się stany apatii i beznadziejności, niechęć do jakiegokolwiek działania, to właściwa pora na podjęcie decyzji o konsultacji ze specjalistą (psychiatrą, psychoterapeutą bądź psychologiem). Ketamine Clinic to miejsce, gdzie znajdziesz profesjonalną wielospecjalistczną pomoc. Ponieważ sytuacja każdego pacjenta ma cechy bardzo indywidualne, dlatego w naszym gabinecie leczenie zawsze szyte jest na miarę okoliczności wystąpienia depresji.

Leczenie depresji u specjalistów

Kontakt z nami

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas, a oddzwonimy.

Lokalizacja

Al. Jerozolimskie 133/162,
02-304 Warszawa

Numer telefonu

Adres mailowy:

Godziny przyjęć:

Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 12:00 – 18:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 18:00

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Wszystkie konsultacje oraz leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest od kwietnia 2024 w gabinetach zabiegowych w dodatkowej lokalizacji przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barbary, 4. piętro.

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest w gabinetach zabiegowych w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barabry, naprzeciwko paczkomatu, 4. piętro
Kontakt z recepcją