Na czym polega integracja ketaminowa?

Integracja doświadczeń ketaminowych ma miejsce podczas sesji z psychologiem doświadczonym w integracji psychodelicznej. Ketamina jest dysocjantem psychodelicznym, w związku z czym podczas zabiegu mogą się pojawić wizje, halucynacje, zazwyczaj dochodzi do bardzo znacznej zmiany percepcji i pogłębienia wglądu oraz samoświadomości.

Jak często odbywają się sesje?

Częstość sesji integracji psychodelicznej jest dobierana indywidualnie w oparciu o indywidualną strukturę wewnętrzną pacjenta. Integracja polega na łączeniu ze sobą wglądu, obrazów, myśli i uczuć, które pojawiły się w czasie sesji. Prowadzi to do nadania doświadczeniu sensu i postawienia wniosków, które następnie można użyć do zmiany zachowań, nawyków i schematów myślenia.

Dlaczego to jest takie ważne?

Proces ten jest szczególnie ważny po wlewie ketaminowym. Szybki powrót do myślenia o codzienności np. poprzez zanurzenie się w telefonie zaraz po sesji jest błędem. Nie poświęcając należnej uwagi doświadczeniu psychodelicznemu można szybko utracić nowo pozyskane perspektywy. Również standardowe formy psychoterapii jak np. CBT mają udowodnione działanie podtrzymujące remisję po leczeniu dożylną ketaminą.Wsparcie doświadczonych profesjonalistów odgrywa istotną rolę, ponieważ pomiędzy zabiegami można doświadczyć pogorszenia samopoczucia. Pacjenci w czasie wlewów często uzyskują dostęp do dawnych wspomnień, które mogą nieść ze sobą bardzo znaczący negatywny lub pozytywny ładunek emocjonalny. Przy pomocy prowadzonej integracji można zminimalizować ryzyko retraumatyzacji i skorzystać z doświadczenia psychodelicznego, aby restrukturyzować wspomnienia z bezpiecznej i dojrzałej pozycji.

Co można zrobić aby zintegrować terapię ketaminą?

  1. Praca z psychoterapeutą integracyjnym
  2. Integracja poprzez autorefleksje – dziennik, medytacja, kontakt z naturą
  3. Integracja poprzez zdrowy i regularny tryb życia
  4. Integracja poprzez zabawę
  5. Integracja poprzez ruch
  6. Integracja poprzez dzielenie się z innymi

Leczenie ketaminą zmienia życie. Leczy depresję, ale też bardzo często przyczynia się do całkowitej reorganizacji dotychczasowego funkcjonowania. Integracja doświadczonych odmiennych stanów świadomości jest kluczem do trwałości zmiany. 

Co to jest KAP (ketamine assissted psychotherapy)?

W przeciwieństwie do integracji psychodelicznej, w którym głównym elementem jest doświadczenie psychodeliczne, w KAP najważniejsza jest psychoterapia, a doświadczenie psychodeliczne ketaminy jest narzędziem do jej pogłębienia.

Ketamina sprzyja procesowi psychoterapeutycznemu ponieważ zmniejsza opór pacjenta, zwiększa sugestywność i umożliwia przełamanie impasu w terapii. Dzięki zwiększonemu dostępowi do podświadomości sesja ketaminowa może dostarczyć wiele nowego materiału do głębszej pracy. Doświadczenie ketaminy z psychoterapeutą prowadzącym pacjenta od dłuższego czasu znacząco pogłębia relację i przymierze terapeutyczne.

Jak KAP jest prowadzona? Jak wygląda przygotowanie?

Zasadniczo należy uwzględnić 3 fazy – przygotowanie, nadzór oraz integrację. Przygotowanie do sesji jest niezwykle ważne ponieważ nastrój pacjenta oraz zawartość treści myślenia przed zabiegiem wpływa na jakość i treść doświadczenia. Dobrze przygotowany pacjent wie czego oczekuje od sesji, jest spokojny i skoncentrowany na temacie przygotowanym w czasie psychoterapii. Temat nie powinien być zbyt rozbudowany, najlepiej jeśli jest to jedno proste zadanie jak np. „spotkać się z wewnętrznym dzieckiem”, „poczuć wiatr we włosach”, albo „zabić wewnętrznego krytyka”. Plan podejścia do sesji pacjent układa wcześniej ze swoim psychoterapeutą. Wskazana jest medytacja przed zabiegiem.

Na czym polega nadzór nad pacjentem?

Pacjent w czasie zabiegu podlega oczywiście medycznemu nadzorowi, więc obecność terapeuty w czasie zabiegu jest fakultatywna. Niemniej może on brać udział i np. notować to co pacjent mówi, aby pomóc mu później przypomnieć sobie doświadczenie w fazie integracji. Nie jest wskazane inicjowanie rozmowy z pacjentem w czasie zabiegu, chyba odbywa się to w ramach hipnozy.

Czy integracja w KAP różni się od standardowej?

Zasadniczo nie różni się oprócz obecności częstszych sesji psychoterapeutycznych w celu zmaksymalizowania potencjału zwiększonego dostępu do podświadomości. 

Kontakt z nami

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas, a oddzwonimy.

Lokalizacja

Al. Jerozolimskie 133/162,
02-304 Warszawa

Numer telefonu

Adres mailowy:

Godziny przyjęć:

Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 12:00 – 18:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 18:00

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Wszystkie konsultacje oraz leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest od kwietnia 2024 w gabinetach zabiegowych w dodatkowej lokalizacji przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barbary, 4. piętro.

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest w gabinetach zabiegowych w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barabry, naprzeciwko paczkomatu, 4. piętro
Kontakt z recepcją