SPRAVATO to najnowszy zatwierdzony przez FDA lek na receptę w postaci aerozolu do nosa. Przeprowadzone badania dowiodły, że substancja czynna leku – esketamina skutecznie łagodzi objawy ciężkiej depresji opornej na leczenie. Donosowa droga podania preparatu pozwala na łatwą aplikację i szybkie działanie, co wyróżnia go na tle wielu innych środków przeciwdepresyjnych.

Czym jest lek Spravato?

SPRAVATO jest stosowany w leczeniu osób dorosłych, które nie zareagowały na co najmniej dwie różne terapie lekami przeciwdepresyjnymi w obecnie trwającym epizodzie choroby (rozpoznanie F32, F33). Terapię esketaminą łączy się z doustnym przyjmowaniem selektywnego inhibitora wychwytu zdrowotnego serotoniny (antydepresantu). Badania kliniczne wykazały, że SPRAVATO pozwala na znaczące zmniejszenie najbardziej dokuczliwych objawów cierpienia psychicznego, takich jak:

  • smutek i lęk,
  • poczucie bezwartościowości,
  • trudności ze snem,
  • zaburzenia apetytu,
  • utrata zainteresowań i niezdolność do czerpania przyjemności,
  • spowolnienie psychoruchowe.

Proces leczenia esketaminą trwa 6 miesięcy i składa się z trzech faz:

  • faza indukcji – wynosi 4 tygodnie, lek przyjmowany jest dwa razy w tygodniu,
  • faza podtrzymująca I – rozpoczyna się pomiędzy 5 a 8 tygodniem terapii, aplikacja preparatu odbywa się raz w tygodniu,
  • faza podtrzymująca II – po 8 tygodniach terapii lek stosuje się z częstotliwością raz na dwa tygodnie.

SPRAVATO (esketamina) ma formę aerozolu do nosa. Dozownik w sprayu umożliwia precyzyjne i równomierne rozpylenie roztworu. Lek przeznaczony jest do samodzielnej aplikacji przez pacjenta. Cała procedura odbywa się pod ścisłą kontrolą specjalisty w gabinecie lekarskim. Służy on pomocą i wsparciem oraz sprawdza, czy cała dawka została poprawnie zaaplikowana. Co 4 tygodnie następuje ocena stanu zdrowia oraz efektów leczenia.

Mechanizm działania Spravato

Mechanizm działania esketaminy jest odmienny niż powszechne terapie przeciwdepresyjne. Konwencjonalne leki zwiększają poziom naturalnie występujących substancji chemicznych w mózgu, takich jak: serotonina, norepinefryna i dopamina, umożliwiając komórkom mózgowym lepszą komunikację między sobą. SPRAVATO wyróżnia się niezwykle szybkim działaniem – aktywuje bezpośrednio neuroprzekaźnik glutaminian – odpowiedzialny za tworzenie śladu pamięciowego w mózgu. Zaczyna “pobudzać” komórki mózgowe, zachęcając je do uczenia się, zapamiętywania i przyzwyczajania się do tego stanu. Tym samym pomaga zwalczać objawy depresji. Czas osiągnięcia stężenia maksymalnego w osoczu wynosi około 20-40 minut1.

Jak wygląda kwalifikacja przed włączeniem terapii Spravato?

Decyzja o zastosowaniu terapii lekiem Spravato w każdym przypadku jest poprzedzona wizytą kwalifikacyjną, podczas której psychiatra zapoznaje się z dokumentacją medyczną pacjenta. Istotny jest także dokładny wywiad uwzględniający przede wszystkim pytania o dotychczasowy przebieg leczenia, przyjmowane leki, a także choroby towarzyszące depresji. Konsultacja lekarska jest również dla pacjenta okazją do uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania i obawy budzące wątpliwości.

W KetamineClinic.pl prowadzimy terapię lekiem SPRAVATO oferując najniższą cenę zabiegu. Cała procedura lecznicza odbywa się zgodnie z najnowszymi badaniami klinicznymi. Pacjenci na każdym etapie mogą liczyć na pomoc i wsparcie.

źródło:
1.  SPRAVATO® [Informacje dotyczące przepisywania]. Titusville, NJ: Janssen Pharmaceuticals, Inc. Lipiec 2020 r.

Kontakt z nami

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas, a oddzwonimy.

Lokalizacja

Al. Jerozolimskie 133/162,
02-304 Warszawa

Numer telefonu

Adres mailowy:

Godziny przyjęć:

Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 12:00 – 18:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 18:00

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Wszystkie konsultacje oraz leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest od kwietnia 2024 w gabinetach zabiegowych w dodatkowej lokalizacji przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barbary, 4. piętro.

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest w gabinetach zabiegowych w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barabry, naprzeciwko paczkomatu, 4. piętro
Kontakt z recepcją