Z roku na rok posiadamy coraz więcej informacji na temat leczenia ketaminą i esketaminą. Szersza wiedza pozwala na stosowanie skuteczniejszych metod terapeutycznych, które wydłużają efekt jej działania przeciwdepresyjnego. Przed przystąpieniem do zabiegu trzeba jednak zapoznać się z potencjalnymi skutkami ubocznymi, które mogą wystąpić u niektórych pacjentów.

Leczenie depresji ketaminą i esketaminą

W związku z tym, że duże epizody depresyjne (ang. MDD – major depressive disorder) stanowią jedne z częstszych chorób na świecie, nieustannie poszukuje się jak najbardziej skutecznych metod terapeutycznych. Pilna potrzeba nowych strategii leczenia schorzeń takich jak np. depresja oporna na leczenie (ang. TRD – treatment-resistant depression) doprowadziła do coraz powszechniejszego stosowania antagonisty receptora N-metylo-D-asparaginianu ketaminy (NMDAR), (oraz niedawno wprowadzonego analogu – esketaminy) otrzymując bardzo zadowalające wyniki po podaniu pierwszej dawki. Aby jednak remisja depresji utrzymywała się przez dłuższy czas, na ten moment, często niezbędne jest leczenie podtrzymujące. Z tego powodu warto przyjrzeć się potencjalnym działaniom niepożądanym ketaminy i esketaminy.

Najczęstsze skutki uboczne stosowania ketaminy i esketaminy

Zaburzenia dysocjacyjne

Jednym z najbardziej charakterystycznych efektów ketaminy jest dysocjacja, czyli poczucie oddzielenia od ciała i otoczenia. Osoba pod wpływem ketaminy i esketaminy może doświadczać zaburzeń percepcji, halucynacji, uczucia odrealnienia i dezorientacji. To działanie jest jednym z celów terapeutycznych w przypadku psychoterapii wspomaganej ketaminą (KAP), jednakże niektóre osoby mogą odczuwać je jako niezbyt nieprzyjemne.

Nudności i wymioty

Ketamina i esketamina mogą wywołać uczucie nudności i skłonność do wymiotów. Niektóre osoby mogą doświadczać ich zarówno podczas zabiegu, jak i po jego zakończeniu. Jeśli odczuwasz silne nudności, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leki lub skuteczną strategię zarządzania tymi objawami.

Wzrost ciśnienia tętniczego i zaburzenia rytmu serca

W poszczególnych przypadkach ketamina i esketamina wpływają na wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Wobec powyższego osoby z istotnymi problemami sercowymi lub chorobami układu sercowo-naczyniowego powinny być szczególnie ostrożne i skonsultować się z lekarzem przed przystąpieniem do terapii ketaminowej i esketaminowej. Kontrola serca i ciśnienia krwi jest niezwykle ważna podczas zabiegu ketaminowego i esketaminowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentowi.

Lekki „kac” i bóle głowy

Podanie ketaminy i esketaminy w niektórych przypadkach może wywołać uczucie podobne do lekkiego kaca. Szczególnie powszechny jest ból głowy, aczkolwiek ustępuje on samodzielnie w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli jednak jest on silny lub przewlekły, należy skonsultować się z lekarzem.

Bezpieczna terapia ketaminowa i esketaminowa w KetamineClinic

Badania wskazują także na inne możliwe skutki uboczne stosowania ketaminy (np. ryzyko uszkodzenia nerek czy pęcherza), jednakże występują one tylko w przypadku pacjentów nadużywających ketaminy w celach rekreacyjnych. Ryzyko uzależnienia lub innych poważnych działań niepożądanych jest znikome jeżeli ketamina jest używana pod nadzorem medycznym zgodnie z protokołami leczenia depresji. W KetamineClinic bezpieczeństwo naszych pacjentów jest kluczowe. Dlatego też stosowane przez nas strategie leczenia wykluczają wystąpienie tak poważnych działań niepożądanych. Więcej o zabiegu ketaminowym i esketaminowym dowiesz się, odwiedzając stronę poświęconą naszym usługom terapeutycznym.

Kontakt z nami

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas, a oddzwonimy.

Lokalizacja

Al. Jerozolimskie 133/162,
02-304 Warszawa

Numer telefonu

Adres mailowy:

Godziny przyjęć:

Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 12:00 – 18:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 18:00

Leczenie ketaminą dożylną:

Leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest w gabinetach zabiegowych w Piastowie przy ul. Skorupki 16A 05-820 Piastów
Kontakt z recepcją