Ketamina jest lekiem wykorzystywanym w medycynie od wielu lat. Do niedawna substancja była głównie stosowana w anestezjologii do znieczulania operacyjnego. Odkrycie na przełomie XX i XIX wieku przeciwdepresyjnych właściwości ketaminy dało lekarzom nowe możliwości, a pacjentom nadzieję na skuteczną walkę z chorobą. Jak działa ketamina? Czy dzięki substancji rezultaty rzeczywiście są widoczne?

Czym jest ketamina i jakie wykazuje działanie?

Ketamina jest pochodną fencyklidy – substancji wykazującej działania halucynogenne. Ketamina działa przeciwbólowo, nasennie oraz amnestycznie. W ostatnich latach liczne badania kliniczne potwierdziły jej skuteczność w leczeniu depresji niereagującej na inne metody leczenia. To wszystko za sprawą oddziaływania na układ glutaminergiczny. Jak się okazuje, jego pobudzenie może zmniejszyć objawy depresji.

Ketamina skuteczna w walce z depresją

Badania naukowe potwierdzają, że ketamina wykazuje bardzo szybkie działanie, co daje nadzieje na leczenie pacjentów z depresją lekooporną. Wyróżniamy dwie formy ketaminy:

 • racemiczna – mieszanina dwóch cząsteczek ketaminy „R i S”. Zwykle jest podawana za pomocą wlewu w połączeniu z doustnymi lekami przeciwdepresyjnymi w leczeniu depresji u dorosłych.
 • esketamina – czyli czysta postać “S”, stosowana pod postacią aerozolu donosowego w połączeniu z doustnymi lekami przeciwdepresyjnymi w leczeniu depresji u dorosłych.

Wyraźne efekty działania substancji są zauważalne już po jednym dniu leczenia. Ketamina w znacznym stopniu zmniejsza myśli samobójcze. Dzieje się tak za sprawą modyfikacji aktywności obszarów mózgu, które odpowiadają za depresję oraz przetwarzanie emocji. Leczenie ketaminą hamuje i odwraca zanik neuronów, który jest charakterystycznym objawem neurologicznym w depresji. Dzięki temu przyczynia się do regeneracji i naprawy uszkodzonych obszarów mózgu. Badania pokazują, że po miesięcznej terapii ketaminą około 70% pacjentów cierpiących na depresję osiąga zauważalną remisję objawów.

Działania niepożądane w leczeniu ketaminą

W przypadku każdego leku mogą wystąpić skutki uboczne. Działania niepożądane związane z leczeniem ketaminą zwykle są przejściowe i ustępują po krótkim czasie. Leczenie musi odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarzy w szpitalu lub przychodni. Do działań niepożądanych należą;

 • uczucie dysocjacji – odczuwane jako oderwanie od własnego ciała,
 • halucynacje,
 • uczucie głębokiej sedacji – uspokojenia i wyciszenia,
 • silne pobudzenie,
 • zawroty głowy,
 • nudności i wymioty,
 • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
 • wysypka spowodowana uczuleniem na lek,
 • wzmożone napięcie mięśni szkieletowych.

Przeciwwskazaniem do leczenia za pomocą ketaminy są: arytmia, świeży zawał serca lub udar mózgu, niestabilna dławica piersiowa, tętniak, stany psychozy i manii oraz nieustabilizowane schorzenia somatyczne.

Zastosowanie ketaminy w leczeniu depresji otwiera nowe możliwości dla pacjentów, u których choroba nie reaguje na dotychczasowe metody leczenia. Dzięki szybkiemu działaniu substancji oraz niewielkim skutkom ubocznym osoby cierpiące na depresję mają szansę na szybkie wyciszenie objawów i wyleczenie.

W naszym gabinecie pacjenci mogą skorzystać z terapii ketaminą o udowodnionej naukowo skuteczności. Procedura polega na podaniu 6 dawek leku w postaci infuzji dożylnych przez okres 2 tygodni. Następnie zalecane jest kolejne 6 zabiegów w większych interwałach czasowych. Po 12 tygodniach zwykle rekomendowana jest przerwa aczkolwiek niektórzy pacjenci wymagają terapii podtrzymującej.

Kontakt z nami

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas, a oddzwonimy.

Lokalizacja

Al. Jerozolimskie 133/162,
02-304 Warszawa

Numer telefonu

Adres mailowy:

Godziny przyjęć:

Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 12:00 – 18:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 18:00

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Wszystkie konsultacje oraz leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest od kwietnia 2024 w gabinetach zabiegowych w dodatkowej lokalizacji przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barbary, 4. piętro.

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest w gabinetach zabiegowych w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barabry, naprzeciwko paczkomatu, 4. piętro
Kontakt z recepcją