Stosowanie ketaminy w leczeniu zespołu stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego, zwany także jako PTSD (ang. post-traumatic stress disorder), to zaburzenie psychiczne mogące wystąpić u osób, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń. Od czego zależy? Jakie są jego objawy? Czym można je leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest PTSD?

Nasz artykuł zaczniemy od kwestii kluczowej, czyli wyjaśnimy po krótce, co to jest zespół stresu pourazowego. Niniejszy termin definiuje się jako: „Zaburzenie związane z traumą i stresorami”. PTSD stanowi powszechnie występującą chorobę psychiczną, co dobitnie prezentują statystyki – sugerują one, że jej rozpowszechnienie na przestrzeni całego życia wynosi od 1,3 do 12,2%, natomiast jednoroczna częstość występowania waha się od 0,2 do 3,8%. Wpływ na częstotliwość ma wiele czynników psychologicznych oraz genetycznych, takich jak:

 • pochodzenie społeczne,
 • kraj zamieszkania,
 • uwarunkowania endokrynologiczne (hormonalne) i genetyczne.

W przebiegu PTSD mogą wystąpić zachowania samobójcze. 

Zespół stresu pourazowego – objawy

Wśród najczęstszych objawów PTSD znajdują się:

 • depresja i stany lękowe;
 • wzmożona pobudliwość (np. podwyższone napięcie mięśniowe, nadmierne reagowanie na bodźce, szybsze bicie serca czy bezsenność);
 • inwazyjne wspomnienia (np. natrętne myśli związane z traumatycznym zdarzeniem);
 • unikanie sytuacji związanych z traumatycznym doświadczeniem (np. miejsc lub osób);
 • trudność z zachowaniem koncentracji;
 • problemy z pamięcią;
 • wzmożona reakcja na bodźce (np. głośne dźwięki lub jasne światło);
 • wahania nastroju (np. wystąpienie na przemian uczucia gniewu, winy czy smutku).

Leczenie PTSD przy pomocy ketaminy

Leczenie stresu pourazowego można przeprowadzać na wiele sposobów – farmakoterapią, psychoterapią, akupunkturą, przezczaszkową stymulacją magnetyczną (ang. TMS – transcranial magnetic stimulation) czy blokadę zwoju gwiaździstego. Skuteczność tych metod uzależniona jest mnogością i współzależnością cech biologicznych, a także skomplikowaną patogenezą.

Obecnie w leczeniu PTSD stosuje się również ketaminę (jeżeli spełnione jest kryterium rozpoznania depresji lekoopornej) – antagonistę receptora NMDA (N-metylo-D-asparaginowego) – która oferuje obiecujące perspektywy w zakresie aktywacji niektórych szlaków neuroprzekaźnikowych w mózgu. Co więcej, wykazuje ona silne właściwości przeciwbólowe i przeciwdepresyjne. Najnowsze badania sugerują, że ketamina podawana dożylnie – może stosunkowo szybko zmniejszyć nasilenie objawów zespołu stresu pourazowego w przewlekłych przypadkach. Niezwykle ważne jest odpowiednie wsparcie psychoterapeutyczne w trakcie zabiegów. W przeciwnym wypadku, jeżeli doświadczenie psychodeliczne nie będzie prawidłowo prowadzone, istnieje ryzyko retraumatyzacji.

Działanie ketaminy na PTSD jest przedmiotem nieustannej analizy, a coraz to nowsze odkrycia w tej dziedzinie dają wielkie nadzieje. W ostatnich miesiącach zauważono między innymi, że ketamina:

 • może znacząco łagodzić objawy przewlekłego PTSD, z wyłączeniem oczywistych przejawów psychozy lub manii;
 • charakteryzuje się silnym działaniem przeciwdepresyjnym;
 • jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez pacjentów (występują jedynie krótkoterminowe, psychiczne i hemodynamiczne efekty uboczne).

Leczenie zespołu stresu pourazowego w KetamineClinic

Jeśli podejrzewasz u siebie lub kogoś bliskiego zespół stresu pourazowego, sprawdź ofertę KetamineClinic. W naszym Centrum Psychiatrii i Psychoterapii znajdziesz specjalistów, którzy udzielą Ci fachowej pomocy. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Kontakt z nami

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas, a oddzwonimy.

Lokalizacja

Al. Jerozolimskie 133/162,
02-304 Warszawa

Numer telefonu

Adres mailowy:

Godziny przyjęć:

Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 12:00 – 18:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 18:00

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Wszystkie konsultacje oraz leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest od kwietnia 2024 w gabinetach zabiegowych w dodatkowej lokalizacji przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barbary, 4. piętro.

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest w gabinetach zabiegowych w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barabry, naprzeciwko paczkomatu, 4. piętro
Kontakt z recepcją