Stosowanie ketaminy w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zwane również jako OCD (ang. obsessive–compulsive disorder) lub nerwica natręctw, mogą być powodowane zarówno przez uwarunkowania genetyczne, jak i zaburzoną gospodarkę chemiczną mózgu. U pacjentów zmagających się z powyższym schorzeniem bardzo często występują, prócz oczywistego cierpienia, liczne wyrzuty sumienia oraz poczucie wstydu. 

Co to jest OCD? Czym charakteryzują się zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne stanowią chorobę upośledzającą, której charakterystyczną cechą są powtarzające się natrętne myśli, z kompulsjami wykonywanymi w celu zmniejszenia niepokoju wywołanego przez obsesje. Niniejsze poznawcze i behawioralne objawy wiążą się z szeregiem afektywnych doświadczeń takich jak:

  • wzmocnione negatywne uczucia,
  • niepokój,
  • smutek.

Na OCD narażone są zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Nieprawidłowo leczone OCD może być pierwotną przyczyną lekoopornej depresji. 

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne – objawy

Najczęstszymi objawami, z którymi mierzą się osoby cierpiące na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, są:

  • obsesje, czyli powtarzalne, niepożądane, natrętne myśli;
  • kompulsje, czyli powtarzające się czynności (np. mycie rąk, robienie porządków, sprawdzanie zamknięcia drzwi);
  • lęk (związany zarówno z obsesjami i kompulsjami, jak i niezdolnością do realizacji codziennych zadań);
  • perfekcjonizm, czyli nadmierna potrzeba wykonywania czynności ze ściśle określonymi standardami i regułami, która może prowadzić do znacznego spadku efektywności w codziennym życiu (np. nieopanowana potrzeba symetrii – równe, co do milimetra, ułożenie książek);
  • wstyd i poczucie winy mogące prowadzić do izolacji społecznej;
  • przesadna potrzeba bycia zapewnianym o czymś;
  • nadmierne analizowanie myśli, czynności oraz podejmowanych decyzji.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że osoby z OCD wpadają w „błędne koło”, a towarzyszący im lęk uniemożliwia normalne funkcjonowanie i racjonalny odbiór rzeczywistości.

Leczenie OCD przy pomocy ketaminy

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych za pomocą ketaminy i antagonistów receptora NMDA wykazuje potencjał terapeutyczny. Należy jednak podkreślić, że do stosowania ketaminy niezbędne jest rozpoznanie depresji lekoopornej. Kontrolowane badania randomizowane z nieaktywnym placebo (infuzją soli fizjologicznej) wykazały dynamiczną poprawę u pacjentów z OCD, którzy zmagali się z trwałymi, natrętnymi myślami – nawet pojedyncza dożylna dawka ketaminy bez inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (ang. SRI – serotonin reuptake inhibitors) spowodowała szybką poprawę kliniczną, która wystąpiła na przestrzeni od kilku godzin do kilku dni po leczeniu. W tych przypadkach podanie ketaminy spowodowało zmniejszenie obsesji i miało wpływ na dodatkową poprawę w zakresie kompulsji – efekty były zauważalne po tygodniu od kuracji. Niemniej zalecane jest leczenie przynajmniej 12 zabiegami w celu zwiększenia szansy na trwałość efektów. 

Jak wynika z badań, ketamina podawana w infuzji dożylnej znacząco poprawia symptomatologię obsesyjno-kompulsyjną – są to efekty bardzo szybkie (występują nawet w ciągu kilku minut od podania), aczkolwiek krótkotrwałe, ponieważ nie trwają dłużej niż kilka tygodni.

Pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne pacjentów z OCD zauważono również w przypadku stosowania doustnej esketaminy wraz z eksperymentalną, głęboką stymulacją mózgu. Niniejsza metoda pozwoliła na uzyskanie długoterminowej poprawy – 18 miesięcy – u pacjenta cierpiącego na objawy obsesyjno-kompulsyjne ze współistniejącymi zaburzeniami psychotycznymi.

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych w KetamineClinic

W przypadku, gdy cierpisz na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne lub zauważasz ich objawy u osób z najbliższego otoczenia, nie zwlekaj, skorzystaj ze specjalistycznej pomocy. Zapoznaj się z ofertą KetamineClinic i skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonu bądź maila.

Kontakt z nami

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas, a oddzwonimy.

Lokalizacja

Al. Jerozolimskie 133/162,
02-304 Warszawa

Numer telefonu

Adres mailowy:

Godziny przyjęć:

Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 12:00 – 18:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 18:00

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Wszystkie konsultacje oraz leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest od kwietnia 2024 w gabinetach zabiegowych w dodatkowej lokalizacji przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barbary, 4. piętro.

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest w gabinetach zabiegowych w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barabry, naprzeciwko paczkomatu, 4. piętro
Kontakt z recepcją