Nasi specjaliści czekają, aby Ci pomóc w wyleczeniu się
z uzależnienia

Uzależnienie to choroba, która w negatywny sposób wpływa na wiele aspektów życia zabiera wolność, niszczy więzi społeczne i rodzinne. Nieleczone może stanowić dla człowieka śmiertelne niebezpieczeństwo. Wychodzenie z uzależnień to skomplikowany oraz wymagający proces, lecz na szczęście w pełni możliwy do zrealizowania. Jego skuteczność jest ściśle zależna od działań podjętych przez pacjenta. 

Leczenie w Centrum KetamineClinic.pl to szansa na wyjście z różnego rodzaju uzależnień. Nasi doświadczeni specjaliści do każdego pacjenta podchodzą w sposób indywidualny, gwarantując pełne zrozumienie i opiekę na najwyższym poziomie. Specjalizujemy się w leczeniu uzależnienia od alkoholu, substancji psychoaktywnych, hazardu oraz innych uzależnień behawioralnych. Oferujemy również pełne wsparcie osobom współuzależnionym.

Umów się już dziś na wizytę stacjonarną do specjalistów Centrum Psychiatrii
i Psychoterapii

Piotr Marcinowicz - ZnanyLekarz.pl
Michał Hapon - ZnanyLekarz.pl
Mateusz Puchowski - ZnanyLekarz.pl
Artur Groszek - ZnanyLekarz.pl

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie definiowane jest jako nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnych substancji. Proces ten dotyczy mechanizmów fizjologicznych, czyli związanych z biologicznymi funkcjami organizmu, a także behawioralnych i poznawczych (zachowań i sposobu myślenia). Wspólnym mianownikiem każdego rodzaju uzależnienia jest stopniowa utrata kontroli, co w efekcie jest przyczyną marginalizacji społecznej, obniżenia jakości życia oraz strat w relacjach rodzinnych, koleżeńskich i zawodowych. Każde uzależnienie wiąże się obsesyjnym myśleniem, kompulsywnymi zachowaniami, egocentrycznym przeżywaniem rzeczywistości oraz poczuciem wewnętrznej pustki (niemożliwość osiągnięcia stanu pogody ducha). 

Jakie są objawy uzależnienia?

Jeśli przez dłuższy czas zauważasz u siebie poniższe objawy, to sygnał, że warto porozmawiać o tym ze specjalistą:

 • czujesz wewnętrzny przymus wykonywania danej czynności lub przyjmowania określonej substancji,
 • rezygnujesz z aktywności, które dotychczas sprawiały Ci przyjemność na rzecz nałogu,
 • regularnie wykonujesz daną czynność lub przyjmujesz substancje, pomimo strat i negatywnych konsekwencji z tego wynikających,
 • stale usprawiedliwiasz swoje destrukcyjne zachowanie, jednocześnie obwiniając o nie inne osoby,
 • zaniedbujesz rodzinę, przyjaciół i bliskich na rzecz nałogu,
 • czujesz, że tracisz kontrolę nad swoim życiem i coraz częściej odczuwasz z tego powodu wstyd.

Nieleczone uzależnienie nie tylko zaburza wiele aspektów życia ale również prowadzi do śmierci lub poważnych chorób: depresji, uszkodzeń mózgu, marskości wątroby, kłopotów z sercem. Ponadto wśród osób uzależnionych wzrasta ryzyko podjęcia próby samobójczej.

Rodzaje uzależnień

Według przyjętego kryterium uzależnienia można podzielić ze względu na mechanizmy ich powstawania. Należą do nich:

 • uzależnienia fizyczne (fizjologiczne),
 • uzależnienia psychiczne (psychologiczne),

Uzależnienia fizyczne są wynikiem sztucznie wytworzonych zmian zachodzących w organizmie, które są związane z silną potrzebą biologiczną zażywania jakiejś substancji. Jeśli przez jakiś czas jej nie dostarczamy, wówczas pojawia się zespół abstynencyjny, odczuwany jako: bóle brzucha, biegunki, drżenie mięśni, uczucie zimna. Do tego typu uzależnień należą: alkoholizm, narkomania (niektóre substancje), lekomania czy uzależnienie od nikotyny.

Uzależnienia psychiczne stanowią silną potrzebę wykonywania określonych czynności lub zażywania substancji, których działania nie prowadzą do poważnych fizjologicznych następstw. Cechami tego rodzaju uzależnienia są wyniszczenie psychiczne, brak zainteresowania otoczeniem niezwiązanym ze środkiem i jego zdobywaniem, natręctwa myślowe itp. Czynności uzależniające psychicznie to najczęściej hazard, seks, masturbacja, pornografia, zakupy, praca, samookaleczanie.

Jak wygląda leczenie uzależnień w naszym Centrum Psychiatrii i Psychoterapii?

Terapia każdego rodzaju uzależnienia rozpoczyna się od świadomej i samodzielnej decyzji pacjenta o chęci podjęcia działań ku jego leczeniu. To pierwszy i zarazem najważniejszy krok, bez którego nawet najlepszy program terapii się nie powiedzie. W pełni zdajemy sobie sprawę, że wychodzenie z uzależnienia jest procesem trudnym, wymaga to sporej odwagi i poddania ze strony pacjenta. Dlatego w KetamineClinic nad powrotem do zdrowia i równowagi czuwa zespół wykwalifikowanych specjalistów. Łączymy metody psychoterapii indywidualnej, grupowej a jeśli jest to konieczne stosujemy również farmakoterapię ukierunkowaną na uzależnienie (naltrekson, baklofen) oraz zaburzenia towarzyszące. Terapeuta pomoże Ci odnaleźć źródło mechanizmu powodującego uzależnienie oraz wyzbyć się destrukcyjnych wzorców zachowania. Sesje terapeutyczne mają charakter regularnych spotkań o stałej częstotliwości i są ustalane podczas konsultacji.

Warto podkreślić, że skutki uzależnienia nie dotykają tylko osoby uzależnionej, ale również mają ogromny wpływ na jego najbliższych (żonę, męża, dzieci czy rodziców). Dlatego proces leczenia współuzależnienia powinny rozpocząć wszystkie osoby, które:

 • pozostają w bliskich relacjach z osobą uzależnioną,
 • winą o uzależnienie obarczają siebie,
 • pragną lepiej poznać mechanizmy, które kryją się za uzależnieniem i współuzależnieniem,
 • mają tendencję do ryzykownych zachowań, wchodzenia w nieodpowiednie związki,
 • czują się wyobcowane z powodu uzależnienia osoby bliskiej.

Terapia dla osób współuzależnionych nie spowoduje, że Twój bliski wyzbędzie się nałogu i wszystko wróci do normy. Profesjonalne wsparcie sprawi, że nauczysz się wyznaczać granice, żyć bez poczucia winy, a tym samym zrzucisz z siebie ciężar odpowiedzialności.

Dlaczego warto zgłosić się po pomoc?

Oferujemy konsultacje psychiatryczne i psychoterapeutyczne. Naszą misją jest zapewnienie bezpiecznego i efektywnego leczenia dla pacjentów z uzależnieniami i ich bliskich. Przeprowadzamy pacjentów przez każdy etap powrotu do normalności począwszy od decyzji o chęci leczenia, poprzez kolejne rodzaje terapii odwykowej, kończąc na skutecznym zapobieganiu nawrotom. Psychoterapeuci KetamineClinic pozostają pod stałą superwizją, co zapewnia wysoką jakość opieki. Pozwól sobie pomóc, umów się na konsultację i poznaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Leczenie uzależnień u specjalistów

Kontakt z nami

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas, a oddzwonimy.

Lokalizacja

Al. Jerozolimskie 133/162,
02-304 Warszawa

Numer telefonu

Adres mailowy:

Godziny przyjęć:

Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 12:00 – 18:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 18:00

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Wszystkie konsultacje oraz leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest od kwietnia 2024 w gabinetach zabiegowych w dodatkowej lokalizacji przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barbary, 4. piętro.

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest w gabinetach zabiegowych w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barabry, naprzeciwko paczkomatu, 4. piętro
Kontakt z recepcją