Leczenie depresji lekoopornej przy pomocy ketaminy oraz jej enancjomeru – esketaminy to nowatorski sposób terapii, który na całym świecie zasłynął dzięki swojej wysokiej skuteczności. Uzyskanie pełnych efektów leczenia wymaga od pacjenta ścisłego stosowania się do zaleceń lekarza prowadzącego dotyczących częstości podawania leku oraz kuracji wspomagającej. Jak długo trwa i z ilu zabiegów składa się terapia ketaminą? Na jakie efekty można liczyć?
Na czym polega terapia ketaminą?
Ketamina to lek łączący w sobie działanie przeciwbólowe, amnestyczne oraz nasenne. Ze względu na to już od dawna jest stosowany w anestezjologii. Jest pochodną fencyklidyny – substancji o działaniu halucynogennym. Jak się okazuje ketamina może być również niezwykle pomocna w terapii pacjentów cierpiących na depresję oporną na tradycyjne leczenie. Dzięki pobudzeniu układu glutaminergicznego może wpływać na poziom neurotransmiterów w ośrodkowym układzie nerwowym i zmniejszać przykre objawy towarzyszące tej chorobie afektywnej. Terapia ketaminą polega na jej dożylnym podawaniu w ściśle ustalonych interwałach czasowych. Procedura jest prowadzona pod nadzorem lekarza w warunkach kontrolowanych. Przed i w trakcie infuzji leku pacjent jest monitorowany. Zazwyczaj po ok. 80 minutach od zakończenia podania ketaminy może wrócić do domu.
Ile trwa terapia ketaminą?
Schemat terapii ketaminą składa się z dwóch części – leczenia intensywnego oraz podtrzymującego. Zazwyczaj w pierwszym etapie, który trwa 3 tygodnie, pacjent otrzymuje 6 dawek leku. Ze względu na szybki efekt działania pierwsze pozytywne efekty pod postacią zmniejszenia natężenia objawów zaburzeń nastroju pojawiają się już po 1 - 3 zabiegach. Terapia podtrzymująca, której celem jest ich utrwalenie, polega na przyjmowaniu ketaminy raz w tygodniu. Najczęściej składa się ona z 6 zabiegów. Po upływie 12 tygodni zazwyczaj możliwa jest przerwa w przyjmowaniu leku, jednak niektórzy pacjenci mogą potrzebować dłuższej terapii. O zakończeniu leczenia decyduje lekarz wspólnie z pacjentem. W trakcie terapii ketaminowej pacjent w dalszym ciągu powinien przyjmować leki przeciwdepresyjne, ponieważ ketamina dzięki efektowi synergistycznemu potencjalizuje ich działanie. Wysoce wskazane jest również uczęszczanie na psychoterapię.
Terapia ketaminą – jakich efektów można się spodziewać?
Terapia ketaminą jest niewątpliwym przełomem w leczeniu pacjentów cierpiących na depresję lekooporną. W tych najcięższych przypadkach jej skuteczność wynosi nawet 70%. Już po pierwszym podaniu pacjent odczuwa mniejsze nasilenie myśli samobójczych oraz innych przykrych objawów depresji. Dzięki zdolności ketaminy do hamowania i odwracania zaniku neuronów, charakterystycznego dla choroby afektywnej jednobiegunowej, pacjenci mogą liczyć na osiągnięcie znacznej remisji objawów. Dodatkowym atutem tego leku są mało nasilone działania uboczne, które zazwyczaj ustępują wkrótce po zakończeniu jego podawania. Badania dotyczące skuteczności ketaminy w wywoływaniu całkowitej remisji depresji nadal trwają. Jednak aktualne obserwacje kliniczne są niezwykle obiecujące.
KetamineClinic.pl to gabinet psychiatryczny oferujący swoim pacjentom możliwość terapii depresji przy pomocy ketaminy oraz esketaminy, dając tym samym nadzieję w przypadkach niereagujących na tradycyjne leczenie.