Leczenie depresji to jedno z największych wyzwań współczesnej psychiatrii. Mimo iż medycyna potrafi skutecznie walczyć z chorobą, to wciąż jednak pozostaje spora grupa osób, u których standardowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Współcześnie pojawiają się kolejne koncepcje innowacyjnych terapii dla osób zmagających się z depresją lekooporną, które dają duże nadzieję na remisję choroby. Poznaj je i dowiedz się, czy są tak skuteczne!

Esketamina i ketamina dożylna rewolucja w leczeniu depresji lekoopornej

Spravato w ciągu ostatnich lat osiągnął status przełomowego leku w leczeniu depresji. Przeprowadzone badania dowiodły, że substancja czynna leku – esketamina skutecznie łagodzi objawy ciężkiej depresji opornej na leczenie. Donosowa droga podania preparatu pozwala na łatwą aplikację i szybkie działanie, co wyróżnia go na tle innych środków przeciwdepresyjnych. SPRAVATO charakteryzuje się niemal natychmiastowym działaniem – aktywuje bezpośrednio neuroprzekaźnik glutaminian (odpowiedzialny za tworzenie śladu pamięciowego w mózgu). Zaczyna pobudzać” komórki mózgowe, zachęcając je do uczenia się, zapamiętywania i przyzwyczajania się do tego stanu. Osiągnięcie stężenia maksymalnego w osoczu wynosi około 20-40 minut. Czas trwania terapii esketaminą wynosi ok. 6 miesięcy i składa się z trzech faz początkowo lek przyjmuje się 2 razy w tygodniu, w kolejnym czasie raz na tydzień, a następnie co dwa tygodnie. Leczenie jest w pełni bezpieczne, pod warunkiem gdy odbywa się pod okiem doświadczonych specjalistów. Badania pokazują, że po miesięcznej terapii esketaminą około 70% pacjentów cierpiących na depresję osiąga zauważalną poprawę i redukcję objawów choroby.

Leczenie lekiem Spravato jest jednak bardzo drogie i z uwagi na brak refundacji bardzo niewielu pacjentów może skorzystać z tej terapii. Dlatego jako pierwsi w Polsce oferujemy leczenie ketaminą dożylną. Efekty terapii ketaminowej są takie same jak lekiem Spravato, natomiast koszt terapii jest 4krotnie niższy. 

TMS – nowatorska terapia leczenia depresji

Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) to niezwykle bezpieczna, nieinwazyjna i wysoce skuteczna metoda stymulacji mózgu przy pomocy impulsów elektromagnetycznych. Przezczaszkową stymulację magnetyczną wykorzystujemy w leczeniu bólu przewlekłego oraz przede wszystkim depresji w jej szczególnych postaciach:

  • depresji lekkopornej (TRD),
  • depresji u u pacjentów nietolerujących działań ubocznych leków,
  • depresji przebiegającej z podniesionym poziomem lęku,
  • depresji w ciąży.

TMS daje również obiecujące rezultaty w terapii innych schorzeń zdrowia psychicznego, m.in. zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD), zaburzeń lękowych, zespołu stresu pourazowego (PTSD), czy też niektórych objawów schizofrenii. TMS umożliwia precyzyjne działanie na określony obszar mózgu, prowadząc do zmian biologicznych. Najczęściej jest to grzbietowo-boczna kora przedczołowa, która ma połączenia z głębszymi obszarami mózgu, m.in. z układem limbicznym odpowiedzialnym za regulację emocji, motywacji oraz procesu zapamiętywania. Działanie TMS opiera się na:

  • modulacji plastyczności synaptycznej – (ang. long-term-potentiation – LTP). LTP polega na systematycznym wzmocnieniu połączeń synaptycznych, co jest jednym z mechanizmów pamięci i uczenia się na poziomie neuronalnym.
  • zmiany poziomu ekspresji receptorów – m.in. N-metylo-D-asparginianowych (NMDA).
  • obniżeniu progu przewodnictwa synaptycznego – prowadząc do wzmocnienia połączeń i plastyczności synaptycznej.

Jedną z najważniejszych zalet przezczaszkowej stymulacji magnetycznej jest fakt, że może być ona stosowana równocześnie z innymi metodami leczenia, w szczególności z terapią poznawczo-behawioralna i farmakoterapią. Działanie TMS nadal jest przedmiotem wielu badań. Naukowcy stale poszukują sposobów na zwiększenie skuteczności terapeutycznej.

Centrum Psychiatrii i Psychoterapii KetamineClinic.pl to miejsce na mapie Warszawy, które oferuje innowacyjne metody leczenia depresji. Terapie otwierają przed pacjentami nowe możliwości, dając nadzieję na wyciszenie objawów i długotrwałą remisję depresji. Jako pierwsi i jedyni w Polsce oferujemy terapię łączoną ketaminą i TMS. 

Kontakt z nami

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas, a oddzwonimy.

Lokalizacja

Al. Jerozolimskie 133/162,
02-304 Warszawa

Numer telefonu

Adres mailowy:

Godziny przyjęć:

Poniedziałek: 10:00 – 18:00
Wtorek: 10:00 – 18:00
Środa: 12:00 – 18:00
Czwartek: 10:00 – 18:00
Piątek: 10:00 – 18:00

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Wszystkie konsultacje oraz leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest od kwietnia 2024 w gabinetach zabiegowych w dodatkowej lokalizacji przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barbary, 4. piętro.

Dodatkowa lokalizacja / ketamina dożylna:

Leczenie ketaminą dożylną prowadzone jest w gabinetach zabiegowych w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47A, 00-695 Warszawa (wejście od Roma Office Center, od Pasażu Św. Barabry, naprzeciwko paczkomatu, 4. piętro
Kontakt z recepcją